Приказа странице прошлог месеца:

понедељак, 27. новембар 2017.

Učite djecu disciplini, ne kažnjavajte ih!

 Znate li uopšte koja je razlika između discipline i kazne?

Kazna
Kazna je nešto što roditelji rade, a što djetetu nanosi određnu bol ili neugodnost. Razlog je kažnjavanje djeteta zbog određenog djela koje je napravilo, a samom kaznom žele postići da dijete više nikada ne ponovi (ne)djelo koje je učinilo.
Primjeri kazni su udaranje djece, oduzimanje igrački ili nekih privilegija koje je dijete dosada imalo, a koje nemaju veze s onim što je dijete učinilo. Kazne su i zabrane odlazaka negdje, slanje djece u sobu ili u ćošak.

Disciplina
Disciplina je, s druge strane, učenje i usmjeravanje djece. Svrha disciplinovanja djece je da dijete nauči samo da kontroliše svoje ponašanje. To uključuje našu pomoć u učenju o osjećanjima, uzrocima i posljedicama, te pomoć oko učenja životnih vještina koje će mu pomoći da se nauči samokontroli i samodisciplini.

Ovo znači da će se dijete morati suočiti sa neugodnim posljedicama vlastitog izbora, ali neće se suočavati sa roditeljem koji ga kažnjava samo zato da ga nauči određenu životnu lekciju. Kada pustimo da dijete osjeti neugodne posljedice onoga što je učinilo, mi kao roditelji možemo saosjećajno biti uz njega pružiti mu svoju punu podršku. Kada roditelj odluči dijete suočiti sa posljedicama onoga što je učinilo, uzroci i posljedice će  djetetu biti savršeno jasne. Ovo je pravi način da djetetu pomognemo da se suoči sa posljedicama svojih dijela, da nauči što je dobro, a što ne, i da nauči prihvaćati odgovornost za svoja ponašanja.

Najveća razlika između kazne i logične posljedice je ton na koji je prezentirate djetetu. Ako djetetu pristupate s ljubavlju i nježnošću, ako se saosjećate s njim vezano za situaciju, dijete će razumjeti uzroke i posljedice svoga ponašanja. Može ono još biti uzrujano i ljuto na roditelja, ali će shvatiti da je posljedica vezana za ono što je ono učinilo. Posljedica nije kazna jer nije namjenjena da dijete pati, već da nauči iz svoje vlastite greške i to će mu pomoći da raste i razvija se u odgovornu osobu.

S obzirom da su logičke posljedice vrlo slične kazni, bar s stanovišta djeteta, uvijek trebate pokušati naći rješenje za određenu situaciju. Ukoliko ne pronađete rješenje, nema velike razlike između posljedice i kazne. Ukoliko dijete prekrši pravilo o dozvoljenom vremenu koje može provesti za televizijskim ekranom, logična posljedica bi bila da mu zabranimo gledanje televizije na sedam ili mjesec dana. Ali, nudi li ovakav pristup rješenje? Uči li ovo dijete da samostalno nauči regulisati svoje vrijeme pred TV ekranom ili ga uči da sluša pravila?
Ovdje leži razlika. Najbolje što bi u ovoj situaciji bilo napraviti je sjesti sa djetetom, zajedno s njim sastaviti tablicu vremena kada i koliko može provoditi pred ekranom i dogovoriti se s njim da se ovoga kućnog pravila morate držati.

Zašto ne treba kažnjavati djecu? A zašto bi djecu trebalo kažnjavati?

Što će dijete naučiti kada ga pošaljemo u sobu ili u ćošak? Što će naučiti iz toga kada im zabranimo koristiti mobilni telefon ili posjete prijateljima? Svakako, ovo djetetu šalje jasnu poruku o tome što je prihvatljivo roditelju, a što ne, ali ovo ima i svoju cijenu – to je otpor vaše djece prema vama. Na ovaj način djetetov glavni fokus je ponašanje roditelja, a ne njegovo vlastito ponašanje i počinjene greške.

Kazna ne uči dijete ničemu. Ako je dijete kažnjeno zbog toga što je udaralo roditelje kada je ljuto, a nije dobilo pomoć oko toga kako da se nosi sa svojim osjećanjima i frustracijama, ono je zakinuto za informacije i životne vještine koje je trebalo savladati. U ovakvom slučaju, ponašanje zbog koga je djete kažnjeno će se ponoviti. Djetetu je oduzeta mogućnost da bude odgovorno za svoja djela.

Nakon što je kažnjeno i nakon što je kazna izvršena, dijete se osjeća “oslobođeno”. Po završetku kazne, nakon što je odsjedilo određeno vrijeme u sobi ili nije išlo kod prijatelja tri dana, ono je oslobođeno odgovornosti za ono što je učinilo. Roditelj je onaj koji je preuzeo njegovu odgovornost kada ga je kaznio. Više bi koristi dijete imalo da je naučilo kako da kontroliše emocije i svoje ponašanje u određenim situacijama i kako da ispravi svoje pogreške od toga da nije moglo koristiti svoj telefon tri dana.

Nedostatak kazne nije i nedostatak discipline. Djeca roditelja koji ne koriste kazne u vaspitanju nisu nedisciplinovana i ne dopušta im se da se ponašaju kako ona žele. Njima je dato znanje i vještine koje su potrebne da postanu sposobni sami upravljati svojim ponašanjem, postaju osobe koje su odgovorne za ono što učine i u stanju su ispraviti svoje greške. Ovo djecu uči odgovornosti i rješavanju problema, što ih ujedno priprema da postanu zdravo formirane odrasle osobe. 

Zapamtite, životne greške se ne rješavaju tako da zabijemo glavu u pijesak. Učite svoju djecu, ne kažnjavajte ih!


 Izvor: R. Šanko

понедељак, 20. новембар 2017.

Ključ za uspjeh i sreću u životu

srećaKada razmišljamo što bi nas najviše učinilo srećnima, prvo na pamet pada veliko bogatstvo ili komad u krevetu ili dizajnirana odjeća, najnovija tehnika... Međutim, razna istraživanja su već odavno dokazala da nas ni jedna od tih stvari ne bi istinski usrećila, već da se tajna sreće krije u malim stvarima kojih često nismo ni svjesni. U većini slučajeva radi se o jednostavnim i besplatnim stvarima, poput spavanja, uživanja u prirodi, druženju s prijateljima,.. 



IMATI ILI BITI?

Dakle, što nas čini stvarno srećnim? Novac u slamarici ili banci? Markirana torbica? Mlađi ljubavnik? Ljubavnica?..  Prema nedavno provedenom upitniku u engleskom listu Daily Mail ; sreća, to je - dobro se naspavati.

Da, stvarno. Kad bolje razmislim, nisam iznenađen. Prije nekoliko mjeseci odlučio sam razmisliti i sastaviti svoj lični popis onoga što me čini srećnim.

Pretpostavljao sam da će to biti financijska sigurnost ili lijepa kuća, ali sam ostao zapanjen kad sam otkrio da, kada platim sve račune, nemam nekih većih materijalnih želja. Umjesto toga, ono što mi zaista daje zadovoljstvo u životu su male stvari. Kvalitetan odmor, topli ručnici, smijeh bebe, svježa kafa, stari prijatelji. Sve te naoko male stvari donose osmijeh na moje lice i to u količinama koje nikakvo "bijesno auto" ili skupa "krpica" ili nešto treće nikada ne bi moglo.

I dok današnji život postaje sve nesigurniji, sve više i više tih malih, besplatnih stvari nam je sve važnije - kafe sa najdražima, smijeh, cvrkut ptica u rano jutro,  igra s djecom, svježe jabuke, dodir i miris čiste posteljine i, naravno, dobar i zdrav san u ovim dugim zimskim noćima.

Najbolja stvar s tim malim (velikim!) užicima je da su besplatni. Sasvim besplatni i svima lako dostupni. Kad sam počeo razmišljati koliko me stoje ti moji  užici bio sam zapanjen koliko je toga što me čini srećnim sasvim besplatno. Počevši od prirode, fascinacijama detaljima, zvukovima i ljepotom trenutnog godišnjeg doba, iako mnogli ljudi ne dijele moj smisao i poglede u ovim našim svakidašnjim malim čudima koja su svuda oko nas, koja nam slobodno pruža i dariva priroda, a koja mnogi samo zarobe u objektivu i memorijskim karticama svojih fotoaparatima, umjesto da ih osobno i na tom mjestu i u tom trenutku doživimo, proživimo i podjelimo s drugima. 

Vaši najbolji prijatelji su jedna od najvrijednijih stvari u vašem životu, i smijeh, podstrek i predanost koju oni pružaju je zaista nešto posebno i veličanstveno, samo mi to često uzimamo kao zdravo za gotovo. A prijatelji su temelj naših života. Vrijedniji od bogatstva i daleko više korisniji od sezonskih materijalnih dobara za kojima često uzdišemo.

Puno ljudskih užitaka nalazi se i u pronalaženju vremena za otkrivanje onih malih stvari koje uistinu raduju naše prijatelje, onoga što njih čini srećnim. 

Što Vas čini srećnim?

Nemojte žuriti s odgovorom. Uzmite si vremena za razmišljanje..  Analizirajte npr. današnji dan. Čemu ste se zaista obradovali? Zavirite malo u sebe... Ne košta vas ništa ali može promijeniti cijelu perspektivu.
Prvi dani Novog ljeta 2018.  možda su najbolji trenutci za to.

Kako imati sretan život... i, najbolje od svega, ne platiti za to ništa...

Piše: Maeve Haran / Daily Mail
Izvor: Daily Mail