Приказа странице прошлог месеца:

недеља, 9. април 2017.

Uspjeh u životu




Koliko puta ste se zapitali zašto je vaš veoma inteligentni drug iz srednje škole i dalje neuspješan, dok je onaj iz pretposlednje klupe kome škola nikada nije išla, a nije bio ni vrijedan, daleko dogurao u životu? Nije riječ samo o sistemu u društvu, nepotizmu i političkoj pripadnosti. Ima nešto i u socijalnoj inteligenciji.
Sposobnost da razumijemo okruženje, lako prolazimo kroz različite društvene situacije i iz njih izvučemo korist, da razvijamo dobre veze sa drugima, da procjenimo kako treba u kom trenutku da se ponašamo naziva se socijalna inteligencija. Jednostavnije rečeno, ova osoba zna sa ljudima. A budući da je čovjek socijalno biće koje bez ljudi ne može da opstane, jasno je koliko su važni odnosi sa drugima. 



Bez ove vrste inteligencije nema uspjeha, pa je zato ona važnija od knjiškog znanja. Njen značaj posebno dolazi do izražaja danas, kad živimo u doba stalnih promjena, pa je prilagodljivost veoma važna za uspjeh. Kada obratimo pažnju na druge ljude, treba da učimo kako da shvatimo signale koje dobijamo od njih. A znak je sve - od načina na koji se neko obukao, preko mimike i riječi koje koristi, do osjećanja koja "kuvaju" u njemu. U "čitanju" osjećanja drugih, socijalna inteligencija je bliska emocionalnoj.



Neko je prirodno takav, drugi može vježbati te vještine. Sve su popularniji treninzi na kojima se uči kako da izgradimo zdrave odnose sa drugima, šta nam stoji na tom putu, kako da vidimo svijet sa više jasnoće, kako da odgajamo djecu da bi se u kompleksnom svijetu bolje snašli. 

A, sve počinje u školi, ističu stručnjaci. Tradicionalni sistem obrazovanja u kom je akcenat na učitelju koji prenosi informacije učenicima ne osposobljava djecu za stvarni život. S druge strane, učenici koji su imali priliku da u učionicama razvijaju socijalne vještine spremniji su za traženje posla, bolje poznaju sebe i znaju šta žele.

Нема коментара:

Постави коментар