Приказа странице прошлог месеца:

петак, 26. фебруар 2016.

Provjerite hoće li u bliskoj budućnosti Vaš posao biti ugrožen

Automatizacija je u istoriju poslala već nekoliko desetaka različitih poslova i zanimanja, ali tome nije kraj. Štoviše, možda je upravo vaša karijera u opasnosti!
Ne želimo nepotrebno dizati paniku, ali sasvim je jasno kako napredak tehnike i tehnologije uz sve svoje prednosti donosi i nekoliko vrlo očitih i nimalo ugodnih mana, a jedna od najvećih je činjenica kako se razvojem automatizacije smanjuje potreba za ljudskom radnom snagom. Još od  prije 100-tinjak godina Ford popularizirao pokretnu traku u svojim fabrikama automobila, ljude su polagano počeli zamjenjivati automatizovane mašine, a pravi je udarac slijedio početkom robotizacije. Među prvima su stradali radnici u industriji, a sada, kada već postoje ozbiljna postrojenja koja za normalnu proizvodnju ne trebaju ni jednog jedinog čovjeka, na red za otpis dolaze neka druga zanimanja. Vozači kamiona, blagajnice, čistači, konobari i konobarice, programeri i bibliotekari… malo ko u skorijoj budućnosti može bez imalo straha računati na sigurnost svog posla!

Koristeći podatke iz naučnog rada The future of employment: How susceptible are jobs to computerisation? ekipa s portala npr.org je složila zanimljiv vodič koji daje odgovor na pitanje kolika je vjerovatnoća da će neki posao u idućih 20 godina biti automatiziran. Što je procenat veći, to je veća i vjerovatnoća da će ga raditi robot ili računari. Algoritam se temelji na procjeni vjerovatnoće automatizacije nekog aspekta posla, koja se vidi i kroz četiri grafikona ispod (na portalu linka). Narandžaste kolone predstavljaju određeni posao u poređenju s drugim zanimanjima i to u pogledu potrebe da osoba koja ga radi mora smišljati pametnija rješenja vlastitog problema u budućnosti. 

Ali, to je ionako manje važno jer će svi gledati te magične procente pa zato dosta gubljenja vremena… trk na stranicu linka i provjerite koliko ste stvarno ugroženi!


Provjerite na gornjem linku koliko je ugrožemo vaše zanimanje.


Нема коментара:

Постави коментар